
Kombuča 🦠
Probiotski fermentisani napitak napravljen od zelenog ili crnog čaja, šećera i specijalne kulture mikroorganizama 👌
Kada sam prvi put čuo za kombuču moram da priznam da me je zainteresovala pre svega zbog zdravstvenih benefita koje pruža a nakon toga i zbog lakoće kojom se pravi. A kada sam počeo da je pravim zaljubio sam se u ukuse koje možete dobiti 😍
Ja sam pravio kombuču sa belim šećerom, postoje metode pravljenja sa medom i sa kokosovim šećerom ali kao početnik odlučio sam se za klasičan šećer jer je najlakše napraviti sa njim. Ali sigurno ću praviti i sa medom, pa ako uspem znaćete 😉
Ali čak i kada pravite sa belim šećerom nema toliko razloga za brigu jer sam čitao da kultura mikroorganizama iskoristi oko 90% dodatog šećera tako da na kraju ostane slatkast napitak koji ima vrlo malo šećera.
Za kombuču će vam trebati starter ili još idealnije kombuča gljiva koja se naziva i SCOBY (symbiotic culture of bacteria and yeast). E sad, ja sam pretraživao ceo net u potrazi za gljivom i nigde nisam uspeo da nadjem da je neko prodaje. Najbolje posle gljive je starter, to je u principu kombuča "vodica" u kojoj ima mikrobioloških kultura koje mogu da pokrenu proces fermentacije i od startera možete dobiti gljivu. Ja sam pronašao negde na facebook-u kontakt ljudi koji prodaju starter i od tog startera sam sve pokrenuo.
Ja ovde pišem recept sa starterom, isti je princip i kada imate SCOBY gljivu.
RECEPT:
•staklena boca od 5l, idealno sa slavinom na dnu
•gaza
•5 litara vode bez hlora (najbolje koristiti flaširanu vodu ili sipati vodu iz česme pa je ostaviti 24 sata nepokrivenu kako bi hlor ispario iz nje)
•20 kesica/kašika zelenog ili crnog čaja
•500g šećera
•500ml kombuča startera
1) Odvojiti 2.5l vode i sipati u šerpu, dovesti do ključanja, smanjiti vatru i sipati zeleni/crni čaj. Ostaviti da virucka 10-15min. Nakon toga izvaditi kesice iz čaja.
2) U staklenu posudu sa slavinom sipati prvo 2.5l hladne filtrirane vode a zatim sipati i čaj koji ste skuvali. Zatim sipati šećer i mešati dok se šećer ne istopi. Ostaviti čaj da se ohladi dok ne dostigne temperaturu ispod 30 stepeni.
3) Kada se čaj ohladio sipati starter kulturu (i dodati gljivu ukoliko je imate) Starter i gljivu nikako ne dodavati u topao čaj jer će velike temperature da ubiju sve dobre mikroorganizme.
4) Staviti gazu preko posude i pričvrstiti gumicom. Ostaviti na tamno i toplo mesto 10-15 dana. Nakon 2 nedelje ćete videti da se SCOBY kultura formirala na vrhu. Ona je bitna za pravljenje svake naredne kombuče.
5) Sad dolazi na red drugi proces fermentacije. U prethodno sterilisane flaše sipati na slavinu kombuču. Ostaviti oko 500ml kombuče i gljivu u staklenoj posudi.
6) U svaku flašu dodati neko voće + začine koje želite. Količina koju dodajete će diktirati intezivnost i gaziranost finalne kombuče. Mogućnosti su ogromne, maline, kupine, aronija, borovnice, tikva, jabuka, nana, ruzmarin, cimet, djumbir, hmelj, krastavac, dinja, lubenica...
7) Nakon flaširanja zatvoriti flaše i ostaviti 5-7 dana na toplo i tamno mesto da se kombuča oboji, aromatizuje i gazira.
Nakon otvaranja čuvati u frižideru ali da znate da se kombuča retko "pokvari" i da se može čuvati u frižideru mesecima.
8) SCOBY "gljivu" i 500ml startera koji ste ostaviti koristite za spremanje nove ture kombuče po istom principu kao što sam ispisao. Izvadite gljivu, odvadite starter, operete staklenu posudu i krenete sve iz početka. Nikad ne dozvolite da "gljiva" ostane bez "hrane" jer će tako uginuti.
Ok znam da je princip dugačak ali verujte mi kada prvi put napravite kombuču svaki pu će vam biti sve lakše i lakše a to saznanje da će vam gljiva propasti ako je ne koristite će vas terati da non stop pravite kombuču. Plus preukusan napitak koji je i dobar za vaše zdravlje.
Prijatno 🤍
Comments